Noderīgi~

Ak šī rozā Francija

17. Jūlijs, 2014

Kā jau pēc krāsas var noprast rozā vīns jeb sārtvīns ir kaut kas pa vidu starp baltvīnu un sarkanvīnu. Sārtvīnu iegūst no sarkanajām vīnogām ļaujot vīnogu sulai saskarties ar miziņām tikai tik ilgi lai tā iegūtu vēlamo rozā toni. Kā jau mēs visi zinām, sarkano vīnogu sula ir balta, par to var vairāk izlasīt šeit. Francijā var sastapt visu iespējamo stilu sārtvīnus. Sauss, salds, burkānu krāsas vai spilgti rozā, katrai gaumei. Ir gan klasiski, gadsimtiem pazīstami, gan jauni moderni sārtvīni.
 
Jā, arī Bordo darina sārtvīnus.

Tāda specifiska vīna stila, kā sārtvīns ražošanu ietekmē pieprasījums. Kamēr būs cilvēki, kas uz vienas etiķetes grib redzēt vārdus Bordeaux un Rose, tikmēr būs arī vīndari, kuri šādu vīnu ražos. Kopumā tas nav liels apjoms, tikai nepilnos 3% no Bordo vīna dārziem audzē sarkanās vīnogas, kas paredzētas sārtvīnam. Jebkurā gadījumā ir interesanti nogaršot kādu no šiem savdabīgajiem vīniem.
 
 
Chateau Bonnet Reserve Rose
Ietekmīgā Bordo vīndara Andrē Lurtona mājas. Chateau Bonnet atrodas Entre-Deux-Mers, jeb starp divām upēm. Šī apgabala vīni nav pazīstami ar neiespējami dārgiem vīniem, kā piemēram vīni no Medokas, bet piedāvā kvalitatīvus vīnus par saprātīgu cenu. Svaigs, viegli skābens aromāts ar ērkšķogu krūma, jāņogu un rabarberu niansēm. Izteikti sausa, krēmīga un augļaina garša. Var sajust persikus un saldus ābolus. Salīdzinoši īsa, atsvaidzinoši skābena pēcgarša.

Provansa - klasiskais Franču sārtvīns
Vienīgais Francijas vīna reģions, kas specializējas tieši sārtvīnu ražošanā. Aptuveni 50% no Provansas vīniem ir burkānu krāsā. Viens vieds cilvēks man reiz teica, ka ir trīs lietas, kas saistās ar Provansu: parfimērija, majonēze un sārtvīns. Šie burkānvīni parasti ir sausi un viegli pikanti.
 
Chateau d'Astros Rose Cotes de Provence
Tik klasiskam vīnam kā Provansas Rose visu nosaka tradīcijas un pieredze. Chateau d'Astros darina sārtvīnus vairāk, kā 200 gadus un galvenais vīndaris Bernard Maurel apkopo septiņu vīndaru paaudžu pieredzi. Maigs, viegli saldens aromāts ar parfīma un cukurvates notīm. Elegants sauss vīns ar pikantu saldumiņu. Maiga, rotaļīga pēcgarša ar greipfrūta un marmelādes niansēm.
 
Langedokā var sastapt daudz ko

Francijas dienvidos, Langedokā vīndariem ir zināma brīvība darinot vīnus. Vīnogu šķirnes un vīna stils nav stingri ierobežots un vīndari var brīvi izmantot savu iztēli un inovācijas. Šeit var sastapt visdažādākos sārtvīnus, no bieziem burkāniem, līdz maigām zemenēm.
 
Domaine Lafage Miraflors Rose
Interesants savienojums 70% mourverde un 30% grenache gris. Otrais ir rets grenache mutants ar pelēcīgi violetām miziņām. Tas ir tipiski Langedokas vīndariem izmantot ko retu un neparastu. Maiga, augļaina, ķiršu kompota smarža ar vieglu skābumu. Salīdzinoši spēcīgs un augļains vīns ar persiku, greipfrūtu un zaļu ābolu pēcgaršu.
 
Franču sārtvīnu degustācija Wine & More
Vēlies palutināt sevi vai otru pusīti ar vasarīgu sārtvīnu, bet neesi pārliecināts kurš no plašā rozā klāsta būs īstais? Nāc un nobaudi šos trīs dažādos sārtvīnus vīnu veikalā Wine & More, Brīvības 90, ieeja no Vidzemes tirgus. Bezmaksas degustācija pieejama 17., 18. un 19. jūlijā. Priekā!
 
Avots rakstam: PieToma.lv

Atpakaļ
Citadelle Gin Polignac Cognac Glen Talloch Estrella Damm Barcelona Nyetimber Hennesy Wolfburn Moet Chandon Casal Garcia