Noderīgi~

Ne viss, kas ir sarkans, patiešām ir sarkans - Pinot Noir

11. Septembris, 2014

Pinot Noir, jeb tulkojumā no franču valodas melnais čiekurs, ir dižciltīga Burgundijas vīnoga. Patiesībā tieši šī vīnoga ir atbildīga par Burgundijas vīnu slavu. Pinot noir ir svarīgs uzdevums arī Šampaņā, tā ir viena no trim visplašāk izmantotajām vīnogām slavenajos burbuļos. Vīnogai raksturīgs gaiši sarkans tonis un viegls, elegants, sievišķīgs aromāts.
 
Grūti savaldzināma dāma
Pinot noir pazīstama arī kā viena no visgrūtāk kultivējamajām ogām. Nepieciešams patiess vīndara talants un pareizā vide, lai no šīs vīnogas iegūtu kaut cik sakarīgu vīnu. Pinot noir nemīl karstumu, tā vislabāk aug vēsās un mitrās vietās kā Burgundija. Tajā pašā laikā vīnogai ir ārkārtīgi plāna miziņa, kas padara to jūtīgu pret visām iespējamajām vīnogu kaitēm. Protams, ka šīs kaites visbiežāk viesojās tieši mitrās un vēsās vietās.
 
Brālēni un māsīcas
Pinot noir ģenētiski ir ļoti tuvs slavenajiem pinot grigio, pinot blanc, pinot meunier un veselai rindai mazāk zināmu čiekuru. Bet vēl līdz šai dienai nav izdevies atrast pinot noir izcelsmi, visas vīnogas pinot saimē šķietami cēlušās viena no otras, bet neviens tā īsti nemāk noteikt kura no kuras. Lai kā nu tur būtu, pinot noir ir viena no senākajām un visaugstāk vērtētajām Francijas vīnogām.
 
Kļūdas pēc šo vīnogu neizaudzēsi
Raksturīgi gaišais tonis un citiem sarkanvīniem neraksturīgi vieglais aromāts un garša, padara pinot noir par viegli atpazīstamu vīnogu. Turklāt pastāv maza iespēja, ka vīndarim izdotos dzerams vīns nezinot ar ko viņam darīšana. Šīs vīnogas ir jāauklē un jāpievērš nedalīta uzmanība. Vīna pasaulei attīstoties, vairums no pinot noir piemērotajām vietām jau apzinātas.
 
Burgundija
Auksta un miglaina zemes, kurā vīnogas spēj nogatavoties lēni un vienmērīgi. Lieki teikt, ka šī zeme ir piemērota izciliem pinot noir. Pinot noir Burgundijā kultivē vairāk kā 2000 gadus, jau sen apzināti un likumā ierakstīti labākie zemes pleķīši, jeb 1er cru un grand cru. Neatkārtojama, gadu tūkstošiem uzkrāta pieredze un ideāli apstākļi ļāvuši Burgundijai saglabāt pasaules labāko pinot noir titulu.
 
Ropiteau Freres Bourgogne Pinot Noir 2011
Šis vīns nāk no Meursault apgabala slavenajā Cote d'Or, jeb zelta nogāzē, Burgundijas austrumos. Cote d'Or kā jau nosaukums, liek par sevi manīt, ir mājvieta visdārgākajiem Burgundijas vīniem. Toties Meursault ir pinot noir neraksturīgs apgabals, aptuveni 98% šeit audzētās vīnogas ir chardonnay. Viegls, skābens ābolu buberta un meža sūnu aromāts. Pietiekami piesātināta, dūmakaina buķete ar izteiktu ozolkoka ietekmi. Neskatoties uz to, ka šis vīns varētu vēl kādu gadu vai divus patupēt pagrabā, šodien tas piedāvā interesantu un neierastu pinot noir baudījumu.
 
 
 
 
Tramin Blauburgunder Pinot Nero Alto Adige 2012
Alto Adige ir savdabīgs Itālijas vīna reģions, pašos valsts ziemeļos, Alpu pakājē. Pateicoties vēsajiem apstākļiem un austriešu pārsvaram starp iedzīvotājiem, Alto Adige vīni pietuvināmi Elzasas vīniem. Džemīgs, viegli saldens ķiršu kompota aromāts. Viegla, augļaina, saldskāba buķete ar nelielu ozolkoka pieskaņu. Dzeršanai uzreiz gatavs, augļains un moderns pinot noir.
 
 
 

Undurraga TH Pinot Noir Casablanca Valley 2009
Vēl viens augsnes mednieku meistardarbs. Vīns nācis no Las Dichas, Kasablankas ielejas rietumos. Lai gan šī ieleja atrodas bīstami tuvu ekvatoram, pateicoties Klusā Okeāna vēsajām brāzmām šeit iespējams izaudzēt sakarīgu pinot noir. Nobriedis, viegls, nedaudz rūgtens kafijas, ozolkoka un melno piparu aromāts. Eleganta, daudzpusīga buķete ar izteiktu skābumu un vieglu augļainu noskaņu. Nobriedis, bet joprojām dzīvelīgs, augļains pinot noir.
 
Pinot Noir degustācija Wine & More
Jābūt pilnīgi vienaldzīgam pret vīniem, lai palaistu garām šo pinot noir degustāciju! Vīnu veikals Wine & More, Brīvības 90, ieeja no Vidzemes tirgus. Bezmaksas degustācija pieejama 11., 12. un 13. septembrī. Priekā!
 
Avots rakstam: PieToma.lv

Atpakaļ
Nyetimber Juvé & Camps Mailly Champagne Plantation Moet Chandon Blue Nun Hennesy Wolfburn Casal Garcia