Noderīgi~

Franču solera un citi joki

05. Jūnijs, 2014

Esiet kādreiz garšojuši franču solera grenache?

Kas ir solera?
Solera ir mucu sistēma, kurā mucas sakārtotas noteiktā secībā pēc vecuma. Parasti reizi gadā no vecākās mucas nolej aptuveni 15-30%, ko pilda pudelēs. Atbrīvoto vietu piepilda no nākošās vecākās mucas, kuru atkal piepilda no nākošās. Visbeidzot, jaunāko mucu piepilda ar pēdējās ražas vīnu. Gala rezultātā iegūtais vīns ir dažāda vecuma vīna sajaukums. Sakarā ar to, ka soleras mucas nekad netiek pilnīgi izturkšotas, sistēmas saturs ar katru gadu paliek ar vien vecāks un kompleksāks, līdz noteiktai robežai.
 
Solera līmeņi
Līmeņi ir dažāda vecuma mucu skaits sistēmā. Piemēram trīs līmeņu solera sastāv no trīs mucām un desmit līmeņu solera sastām no desmit mucām, kur katra nākošā muca ir gadu vecāka par iepriekšējo.
 
Vecums un ražas gads?
Atšķirībā no ierastās izturēšanas mucā, solera sistēmā izturētam vīnam var noteikt tikai aptuvenu vecumu, jo tas ir dažāda vecuma vīnu sajaukums. Arī ražas gadu uz solerā izturētiem dzērieniem nenorāda.
 
 
 
 
Kur un kāpēc izmanto solera?
Solera sistēmā pārsvarā iztur portvīnu, Spāņu heresu un brendiju, bet dažreiz arī alu, rumu, sarkanvīnu vai etiķi. Ļoti izplatīta Spānijā un Portugālē, bet ik pa laikam šī metode uzpeld arī citās valstīs, kā piemēram Francijā. Solera galvenais pluss ir tas, neatkarīgi no ražas, reizi gadā var iegūt pietiekami sabalansētu produktu. Pat pie vissliktākās ražas, jaunais vīns sastāda tikai mazu daļu no jau esošās sistēmas un sajaucās ar iepriekšējo gadu vīniem.
 
St.Cosme Little James Basket Press
Little James ir slavenā St.Cosme vīndara Louis Barruol mazais garadarbs. Nostiprinājis savu vārdu, kā viens no vadošajiem vīndariem Ronas ielejā, Louis izveidoja Little James vīna sēriju, kas ļauj viņam izpausties, neievērojot Franču apelāciju ierobežojumus.
 
St.Cosme Little James Basket Press Grenache
1999. gadā Louis Barruol izveidoja Solera sistēmu kurā izturēt savu 100% grenache vīnu. Sarkanais Little James ir sajaukums kur 50% ir svaigs 2012. ražas gada vīns un 50% nāk
 no šīs 13 gadus vecās soleras. Tādējādi apvienojot soleras ekspresīvos aromātus ar jauneklīgu svaiga grenache buķeti. Sakarā ar to, ka solera sistēmas izmantošana nav atļauta nevienā Franču vīna apelācijā, šis skaitās galda vīns. Maigs, augļains un viegli skābens aromāts, atgādina zemeņu debesannu. Eleganti skābena un rūgtena garša
ar tabakas, piparkūku un rūgtenu ķiršu notīm. Smalka, neilga un viegli rūgtena pēcgarša. Interesants nobrieduša un svaiga vīna apvienojums.
 
St.Cosme Little James Basket Press Viognier-Sauvignon 2012
Ziedainais un maigais viognier no Minervois apgabala Langedokā apvienots ar ekspresīvo skābes bumbu sauvignon blanc. Izmantojot netradicionālu vīnogu šķirņu sajaukumu, šis vīns ietilpst Pays d'Oc apelācijā, kas burtiski nozīmē lauku vīns. Augļains, piesātināts un ziedains aromāts kurā var sajust lilijas, ananāsu un rudens pļavu. Skābena un pilnīga garša ar zaļa ananāsa, persika un ērkšķogu niansēm. Noturīga, pilnīga izteikti skābena pēcgarša. Garšā, protams, sauvignon blanc ir grūti pārsist, bet aromātā izteikti jūtams viognier ziedainais raksturs.
 
St.Cosme Little James Basket Press degustācija Wine & More
Vai brīvībā palaists franču vīndaris spēs pārsteigt arī jūs? Jānāk nobaudīt šos interesantos vīnus uz Wine & More, Brīvības 90, ieeja no Vidzemes tirgus. Degustācija pieejama 05., 06. un 07. jūnijā. Priekā!
 
Avots rakstam: PieToma.lv

Atpakaļ
Polignac Cognac Wolfburn Plantation Mailly Champagne Blue Nun Casal Garcia Hennesy Nyetimber Citadelle Gin